Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

Sport Auto 2021 Yaz Lastiği Testi

Sport Auto 2021 Yaz Lastiği Testi 1

Tüm spor otomobil sürücüleri, pist etkinliklerinde yer almak istemiyor. Birçoğu için öncelik; konfor ve yüksek hızın bir arada olması. Alman otomobil dergisi Sport Auto bunu akılda tutarak 2021 Yaz Lastiği Testi için iki farklı araç kullandı. Bunlar, aynı platformu paylaşan ve aynı ebattaki yaz lastikleri ile donatılmış olan Toyota Supra ve BMW Z4 idi. Ancak lastik testi için iki araçta farklı müşteri beklentilerini karşılamak amacıyla geliştirilmiş lastikler yer aldı.

2021 Yaz Lastiği Testi Hangi Koşullarda Gerçekleşti?

Sport Auto 2021 Yaz Lastiği Testi kapsamında ön aksta 255/35 R19 ve arka aksta 275/35 R19 yaz lastikleri kullanıldı. Sport Auto lastik testi ekibi, her iki ebatta da ürün sunan yalnızca sekiz lastik markası bulabildi. Bu yaz lastikleri kuru ve ıslak zeminlerde test edildi; aynı zamanda çevresel faktörler de dikkate alındı. Sırasıyla bu özellikler toplam puanın %50, %40 ve %10’una etki etti. Sekiz lastikten beşi, Sport Auto dergisinin en yüksek değerlendirmesi olan “Çok İyi” derecesini kazandı. Aynı zamanda testi kazanan ürünün ikinci lastikle arasında yalnızca kağıt inceliği kadar denilebiledek bir fark vardı.

Sport Auto 2021 Yaz Lastiği Testi Sonuçları Neler?

“Çok İyi”: En İyi Sportif Yaz Lastikleri

1-Michelin Pilot 4S – Test Galibi

Güçlü Yönler: Islak ve kuru asfaltta çok kısa fren mesafeleri, yüksek yol tutuş seviyeleri, kuru zemin koşullarında çok keskin bir şekilde doğru ve hızlı direksiyon tepkisi., düşük yuvarlanma direnci.

Zayıf Yönler: Islak zeminde önden savrulma eğilimi gösteren (kontrolü kolay olsa da) çok dar performans eşiği, sürüş konforunda hafif bir eksiklik.

2-Bridgestone Potenza Sport

Güçlü Yönler: Islak ve (özellikle) kuru zeminlerde çok yüksek seviyede yol tutuşu, kuru zeminlerde çok keskin bir şekilde doğru ve hızlı direksiyon tepkisi.

Zayıf Yönler: Islak zemin koşullarında yük değişikliklerine karşı hassasiyet, viraj alırken yüksek suda kızaklama riski, yüksek yuvarlanma direnci.

3-Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Güçlü Yönler: “İyi huylu”, ıslak zeminde kontrol etmesi kolay lastik, çevik direksiyon tepkisi ile yüksek manevra kabiliyeti, yüksek stabilite, düşük yuvarlanma direnci ve iyi sürüş konforu.

Zayıf Yönler: Direksiyon tepkisi çok dinamik değil, yüksek lastik / yol gürültüsü.

4-Continental SportContact 6

Güçlü Yönler: Islak ve kuru zemin koşullarında dengeli performans, (biraz uzun ıslak zemin fren mesafesine karşın), çok düşük yuvarlanma direnci, iyi sürüş konforu.

Zayıf Yönler: Islak zeminde frenlemede küçük bir dezavantaj.

5-Falken Azenis FK510

Güçlü Yönler: Viraj alırken suda kızaklamaya bağlı hafif zayıflığa karşın iyi ila çok iyi derecelerde ıslak zemin performansı.

Zayıf yönler: Kuru zeminde yavaş direksiyon tepkisi ve düşürülmüş viraj performansı, sürüş konforunda küçük sorunlar, yüksek yuvarlanma direnci.

“İyi” Yaz Lastikleri

6-Maxxis Victra Sport 5

Güçlü Yönler: Islak ve kuru zemin koşullarında iyi fren performansı, hızlı virajlarda güvenlik (Küçük istisnalarla birlikte: Kuru zeminlerde kolayca toparlanabilecek önden savrulma eğilimi.)

Zayıf Yönler: Suda kızaklama korumasında performans eşiği daha iyi olabilir.
“Yeterli” Performans Sunan Yaz Lastikleri

7-Nankang Sportex AS 2+

Güçlü Yönler: Islak zeminde çoğunlukla (düşük yol tutuş seviyeleri ile belirgin önden savrulma riski) güvenli, suda kızaklamaya karşı mükemmel güvenlik.

Zayıf yönler: Yavaş direksiyon tepkisi ile sportif olmayan performans, zayıf direksiyon hassasiyeti, zayıf yol tutuşu, ıslak virajlarda düşük yol tutuşu ve nispeten uzun fren mesafeleri.

8- Toyo Proxes Spor A

Güçlü Yönler: Azalan yol tutuş seviyeleri olsa da sua kızaklamaya karşı yüksek güvenlik ve temelde dengeli performans.

Zayıf Yönler: Sınırlı direksiyon hassasiyeti ve kuru zemin koşullarında viraj alırken arkadan savrulma eğilimi, ıslak zeminlerde uzun fren mesafeleri , kuru zeminlerde önemli ölçüde uzun fren mesafeleri.