Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

60 Milyon Dolar Yatırım ile ABD’de Hızlı Büyüme Başarısı: PETLAS

60 Milyon Dolar Yatırım ile ABD’de Hızlı Büyüme Başarısı: PETLAS 1

Yüzde 100 yerli sermaye olan PETLAS, orta ve uzun vadede ABD pazarı için 100 milyon dolarlık dış satım yapmayı planlıyor.

Kendi geliştirdiği yüksek teknolojiye sahip yerli sermaye ürünlerinin ortaya çıkardığı rekabet avantajı ile hızla büyüyüp sektörde kalıcı yer edinmek isteyen PETLAS, ABD pazarındaki payını büyütme amacıyla 60 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

ABD vergi uygulamaları, Çin’le olan ticari savaş sayesinde Türk markası olan PETLAS’a alan açmış oluyor. Türkiye’nin lastik sektöründe lider yerli sermaye firması olan PETLAS, 2018’de ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 18 arttırarak 202 milyon dolar seviyesine çıkartmıştır.

PETLAS, Türkiye’de En Çok Ülkeye İhracat Yapan 11. Firma Oldu

ABD pazarına yönelik kararlı ihracat hedeflerine sahip olan PETLAS, 2018 yılında 109 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ve Türkiye’de en çok ülkeye ihracat yapan 11. Firma olmuştur. PETLAS, ABD’ye olan dış satımını orta ve uzun vadede 100 milyon doların yukarısına çıkarmayı hedef olarak belirlemiştir.

Bu hedefe ulaşmak için yatırım planlamalarını yapan ve ürün stratejileri geliştirmeye devam eden PETLAS, 60 milyon dolar üzerinde makine ve lastik kalıbı yatırımı yapma sürecindedir.

PETLAS Genel Müdürü Yahya Ertem’in Açıklamaları

Yahya Ertem, ABD pazarında beklenti ve talebe uygun olarak ürün yelpazesini genişletmeyi ve müşteri memnuniyeti konusunda taviz vermeden büyümeyi hedef olarak belirlediklerini söylüyor.

Ertem, kısa ve uzun vadeli planları tamamen müşteri talebine göre oluşturacaklarını söylerken yatırımları da bu temel üzerine kurarak ABD’de yüksek teknoloji ile çalışan %100 yerli ürünler ile büyümeyi hedeflediklerini açıklamıştır.

Yüktek Teknolojili Ürünler İçin Yatırım Başladı

Bu hedef kapsamında ürün yelpazesinin genişletilmesi ve pazar ihtiyacına yönelik yüksek teknolojili ürünlerin üretilmesi planları artık yatırım haline de gelmiş durumda.

PETLAS, makine ve kalıp odaklı 60 milyon dolarlık yatırım süreci içerisinde sadece ABD pazarı için üretim yapacak üretim tesisi kurulumunu da hedeflerin arasına eklemiş durumda.

Ertem, PETLAS’ın ABD pazarında gördüğü fırsatı milli bir değere dönüştürmek amacıyla yatırım yaptıklarını kaydetti ve bu 100 milyon dolarlık yatırım ile hedeflerin gerçekleşeceğine inancının tam olduğunu söyledi.

Ertem, ABD’nin özellikle de kamyon taşımacılığı sektörü için önem taşıdığını kaydederken neden ABD pazarına girişin amaçlandığını da anlattı.

Bir kıtaya yayılan geniş yüz ölçümü ile ABD; kamyonlar, otobüsler ile bir uçtan bir uca her gün kat ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde her sene 10 milyar ton kargonun taşındığını belirten Ertem, araçlarda TBR isimli tam çelik lastiklerin kullanıldığını söyledi.

Hızlı büyüyen bir sanayiye sahip olan ABD’de iş makineleri de büyük önem taşımaktadır. İş makinelerinde ORR ismi ile bilinen makine lastikleri kullanılmaktadır. Ertem, bu sektörde ABD pazarına OBR ve TBR lastikler ve günlük kullanılan SUV araçları için üretilen lastiklerle girip hızlı bir başarı elde ettiklerini söylüyor.