Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

Yerli Otomobil Fabrikası Ne Zaman Kurulacak?

Yerli Otomobil Fabrikası Ne Zaman Kurulacak? 1

Yerli otomobil, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) tarafından tanıtıldı. Yerli araç TOGG, grubun kendi ismini taşıyor. Üretimin yapılacağı fabrika için geçtiğimiz arazi tesis edildi. Yerli otomobil fabrikası, Bursa Gemlik’te inşa edilecek. Temel atma için 18 Temmuz 2020 tarihine işaret ediliyor.

Yerli Otomobil Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Yerli otomobil fabrikası inşaatının 18 ayda tamamlanması bekleniyor. 2022’de elektrikli SUV, daha sonrasında ise sedan modelin üretiminin gerçekleşmesi planlanıyor. TOGG için yatırım teşvik belgesi alındı. Aracın hem AB hem de Çin’de patent başvurusu onaylandı. Elektrikli araçlar için en önemli iki pazar olan Avrupa ve Çin’den onay almış olmak ilerleme yolunda büyük önem taşıyor.

Yerli Otomobil Fabrikası Bursa’da Kuruluyor

Yerli otomobil için Haziran ayında ÇED – Çevre Etki Değerlendirme raporu alındı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Bursa Gemlik’te Gençali Mahallesi’nde inşa edilecek tesisin sahibi olacak. Fabrikada başlangıçta 2 bin kişi istihdam edilecek. 2023’te bu sayının 2.420’ye 2032’de ise 4.323’e çıkması bekleniyor.

TOGG Projesi Toplam 22 Milyar Değerinde

Proje, toplam 22 milyar dolar değerinde olacak. Yerli otomobil fabrikası, 49 seneliğine Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu’na ( TOGG ) tahsis edilecek. Fabrikada üretilecek araçların tamamı, elektrik ile çalışacak. Yerli otomobil, 30 dakikadan daha kısa bir sürede %80 oranında şarj edilebilecek. İnternete bağlı olacak ve otonom sürüş yapmaya imkân tanıyacak olan yerli araç, üstün teknolojik özellikleri ile küresel pazara hitap ediyor. TOGG proje kapsamında; iki ayrı motor seçeneği sunuyor. 200 beygir motor gücü ile sunulan yerli otomobil, 7,6 saniye içerisinde sıfırdan 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Diğer araçta ise 2 adet motor yer alıyor. İki motora sahip araç, 0’dan 100 km/s hıza 4,8 saniye içerisinde ulaşabiliyor.