Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

AB Lastik Etiketi Yenileniyor

AB Lastik Etiketi Yenileniyor 1

Avrupa Birliği Komisyonu, lastik etiketlerinde değişiklik yapılması için çalışmalara başladı. Kamuoyu araştırmalarına dayanarak oluşturulan yeni mevzuatla; etiket uygulamasına kalıcılık kazandırmak hedefleniyor. Yeni uygulamayla etiketler, kolay anlaşılır hale gelecek ve daha çok bilgi barındıracak.     

Lastik Etiketi Üzerinde Karlı Zemin Değerlendirmeleri de Bulunacak

AB lastik etiketi sisteminin yenilenmesi için geçici bir anlaşmaya imza atıldı. Güncellenen etiketlerde; lastiklerin kullanım ömrü, aşınmaya karşı direnci, karlı ve buzlu zeminlerdeki yol tutuş performansı değerlendirmeleri de yer alacak. Bugüne kadar uygulamadan muaf tutulan ağır vasıta lastikleri de etiket sistemine dâhil edilecek. Yeni etiketler, makine ve beyaz eşyalarda kullanılan AB enerji etiketi ile benzerlik taşıyacak. Halihazırda kullanılan simgeler, yeni etiketlerde de yer alacak. Geçici anlaşma, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi’nin onayına sunulacak. 1 Mayıs 2021 itibarıyla uygulamaya geçilmesi planlanıyor.

Yeni Lastik Etiketi Uygulaması Enerji Tasarrufu Sağlayacak 

Avrupa Birliği Enerji ve İklim Komiseri Miguel Arias Cañete, bu yeni uygulama ile yakıt ve enerji tasarrufu sağlanabileceğine vurgu yaptı. AB vatandaşlarının bu gibi uygulamalar sayesinde iklimi koruyan ürünlere yöneldiğini söyleyen Cañete, yeni uygulamanın çevreyi korumak adına mutluluk verici bir gelişme olduğunu söyledi. AB komisyonu, yeni etiket sistemi ile 4 milyon aracın trafikten çekilmesiyle aynı enerji tasarrufunun sağlanacağını düşünüyor.