Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

Michelin ve Pyrowave Plastik Atıkları Ham Maddeye Dönüştürecek

Michelin ve Pyrowave Plastik Atıkları Ham Maddeye Dönüştürecek 1

Kanadalı Pyrowave firması, Michelin Grubu ile bir ortak geliştirme anlaşmasını duyurdu. Pyrowave tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde; ambalajlarda, yalıtım panellerinde ve ev aletlerinde kullanılan plastiklerden geri dönüştürülmüş stiren üretmek artık mümkün. Önemli bir monomer* olan geri dönüştürülmüş stiren, lastikler için polistiren ve sentetik kauçuk üretiminde ve daha birçok sayıda üründe kullanılıyor.

Michelin ve Pyrowave Geleneksel Yöntemlerden Daha Fazla Verim Sağlıyor

Pyrowave teknolojisinin arkasındaki bilimsel buluş, mikrodalgalar kullanarak plastiklerin geri dönüştürülmesine yardımcı oluyor. Mevcut termal işlemlerin aksine bu benzersiz teknoloji, şu anda en yüksek karbondan arındırma potansiyelini sağlayan enerji formu olan elektriği kullanıyor. Böylece plastik atıkların yüksek kaliteli hammaddelere dönüştürülmesi sağlanıyor. Petrol ve gazdaki işlenmemiş ham maddeleri değiştirmek için kullanılan geleneksel yöntemlerden daha doğru sonuç veren bu teknoloji, aynı zamanda yüksek verim sağlıyor. Pyrowave ve Michelin arasındaki anlaşma, döngüsel plastik ekonomisinde yeni değer zincirlerinin uygulanmasıyla sonuçlanacak. Otomotiv, elektronik ve lastik sektörlerinden ambalajları yeniden tasarlamak veya geri dönüştürülmüş plastiklerden yeni ürünler üretmek mümkün hâle gelecek.

Pyrowave Michelin Grubu’nun Endüstriyel Tecrübesinden Yararlanacak

İki şirket, önümüzdeki aylarda uluslararası pazarlarda sertifikasyon ve ticari sunum amacıyla Pyrowave teknolojisinin sanayileşmesini hızlı bir şekilde izlemek için birlikte çalışacak. Nihayetinde 20 milyon eurodan fazla yatırıma karşılık gelecek olan ortak geliştirme anlaşması, Pyrowave’ın uzmanlığını Michelin’in endüstriyel bilgi birikimi ile birleştirecek. Teknolojinin doğrulanmasını ve ürünlerinin sertifikasyonunu hızlı bir şekilde takip etmek için, Michelin’in teknik ekipleri, 2023 yılına kadar Michelin tarafından finanse edilen ve işletilen endüstriyel bir demonstratör için Pyrowave’nin meslektaşlarıyla çalışacak. Michelin Grubu, teknoloji, güvenlik, operasyon ve performans açısındanen yüksek standartları karşılayacak.

Lastikler Daha Sürdürülebilir Materyallerden Üretilecek

Michelin Grubu’nun Yüksek Teknoloji Materyalleri alanında başkan yardımcısı olan Sonia Artinian-Fredou: “Bu ortaklık, Grubun sürdürülebilir stratejisinin nihai bir örneği. Amaç, giderek daha sürdürülebilir malzemelerden yapılmış lastikler üretmek ve bu teknolojileri yenilikçi geri dönüşüm kanallarına sunabilmek. Pyrowave teknolojisinin potansiyeline inanıyoruz ve ‘inovasyon yoluyla daha sürdürülebilir bir gelecek’ vizyonlarını paylaşıyoruz.”

Pyrowave’in kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Jocelyn Doucet: “Ortaklığımız, Michelin Grubu’nun uzmanlığından ve teknik sağlamlığından yararlanarak sanayileşme aşamasının başlangıcına işaret ediyor. Bu stratejik ortaklık, dünya çapında değer zincirindeki oyuncular için hem çevresel hem ticari olarak kimyasal proses elektrifikasyonunun çekiciliğini ve potansiyelini yansıtıyor. Michelin ile olan bu ortaklığımız sayesinde, gelecekteki malzemeleri sürdürülebilir bir şekilde dönüştürmek amacıyla çığır açan bir teknoloji geliştirebilecek konumda olacağız.”