Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

SBTi Onayı Alan İlk Lastik Firması Nokian Hedeflerini Açıkladı

SBTi Onayı Alan İlk Lastik Firması Nokian Hedeflerini Açıkladı 1

Bilime Dayalı Hedefler İnsiyatifi (SBTi), şirketlerin test edilebilir emisyon azaltma önlemlerini taahhüt etmelerini sağlayan küresel bir program. Şu anda dünya çapında 1.100 firma bu inisiyatife kayıt olmuşken Nokian, lastik endüstri içerisinde emisyon azaltma hedefleri için SBTi onayı alan ilk şirket oldu. Onay, Mayıs 2020’de yayınlandı ve hedefler daha sonra SBTi’nin isteği üzerine güncellendi.

Nokian 10 Yıldır CO2 Emisyonlarını Azaltmak için Çalışıyor

Nokian, sera gazı emisyonlarını azaltmak için on yıldan fazla bir süredir çalıştığını belirtiyor. Nokian fabrikalarında lastik başına CO2 emisyonları 2013 ile 2019 arasında% 44 azaldı. Finlandiya menşeili üretici, SBTi hedefleri ortaya çıkmadan çok önce kendi hedeflerini belirlemişti. SBTi’nin emisyon azaltma planlarının bir sonraki aşaması ise sadece Nokian’ı değil tedarikçilerini de etkileyecek.

Nokian Düşük Emisyonlara Sahip Tedarikçileri Seçecek

Nokian, lastik başına hammadde üretiminin lastik üretiminden dört kat daha fazla CO2 emisyonu oluşturduğuna dikkat çekiyor. Şirketin amacı, 2018 ile 2030 yılları arasında lastik hammadde üretiminden kaynaklanan emisyonları % 25 oranında azaltmak. Bu hedef, hammadde üreticilerinin emisyonları azaltmak için kendi eylemlerini uygulamasını gerektiriyor. Bunun için sıfır veya düşük emisyonlu enerjiye geçiş yapmak ve üretim süreçlerinin enerji verimliliğini iyileştirmek gerekiyor. Nokian, bu nedenle ham madde ve tedarikçi seçerken daha düşük emisyonlara sahip olanları tercih edecek.

Fin Lastik Üreticisi 2030 için İddialı Hedefler Belirliyor

Nokian, lastik üretiminin lojistik sürecinde de emisyonlarını 2018 ile 2030 arasında lastik başına % 25 oranında azaltmayı umuyor. Ancak firma, bunun zorlu bir hedef olduğunu kabul ediyor; bunu başarmak için düzenli olarak her yıl % 2,4 oranında bir iyileştirme yapılması gerekiyor. 2018 ve 2030 yılları arasında lastik kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonlarını da % 25 oranında azaltmayı hedefleyen şirket, bu iyileştirmenin hacim nedeniyle küresel CO2 emisyonlarını azaltmada en büyük etkiye sahip olacağını belirtiyor. Nokian, son olarak tesislerinin tükettiği enerjiden kaynaklanan CO2 emisyonlarını 2015 ile 2030 arasında lastik başına % 52 oranında azaltmayı hedefliyor.