Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

Akıllı Lastikler Sürücülere Ne Fayda Sağlayacak?

Nokian’a göre akıllı lastikler, 5 yıl içerisinde hayatımızın bir parçası olacak.

Sürücüsüz, kendi kendine ilerleyebilen otonom araç modelleri, lastikler için yeni gereksinimler ortaya çıkarıyor. İnsanlar yerine makinalar sürüş koşullarını gözlemlediğinde lastiklere bağlı sensörler, bunun için önemli rol oynayacak. Nokian Lastikleri’nin uzmanlarına göre; en geç beş yıl içerisinde akıllı lastikler yaygın olarak kullanılacak. Otonom sürüş teknolojileri ilerliyor ve bu da lastiklerin de yeni teknolojilere sahip olmasını gerektiriyor. İnsan tarafından kontrol edilmeyen araçların lastiklere takılan sensörler aracılığıyla sürüş koşullarını ayrı ayrı gözlemleyebilmesi gerekiyor. Lastiklerin buzlu zeminde yol tutuşu ve suda kızaklama direnci gibi özelliklerine gerçek zamanlı veri üretiminin de eklenmesi bekleniyor.

Akıllı Lastikler Sensör Teknolojisini Kullanıyor

Nokian Lastikleri şirketinde dijital teknoloji başkanı Mika Penttilä, otomobilde lastiklerin güvenli olduğundan emin olmak için aktif bir sürücü yoksa emniyetin başka bir şekilde ölçülmesi gerektiğini söylüyor. Örneğin lastiklerden alınan bilgiler hava durumu verileriyle birleştirildiğinde araç içi bilgi sistemi, sürüşü mevcut koşullara göre ayarlayabilir. Akıllı lastikler, sensörleri ile aşınmayı, lastik basıncını ve lastiğin iç sıcaklığını da izleyebilir. İç sıcaklıktaki artış, lastik hasarının erken göstergesi olabilir ve yolda tehlikeli bir duruma neden olmadan sorunun giderilmesini sağlayabilir.

Akıllı Lastikler Otonom Araçlardan Önce Yaygınlaşacak

Nokian Lastikleri ürün ve pazarlama kıdemli başkan yardımcısı Jukka Kasi, otomobiliniz ne kadar akıllı olursa olsun lastiklerin otomobil ile yol arasındaki tek bağlantı olduğunu hatırlatıyor. Bu nedenle; lastikler, ne zaman değiştirilmeleri gerektiğini bildirecek. Akıllı lastikler, ayrıca; sokaklarda otonom araç modellerini görmeye gerek kalmadan kullanılabilecek yeni hizmet modellerini mümkün kılıyor. Mika Penttilä, “Gelecekte, lastikler yine aşınacak ve değiştirilmesi gerekecek. Bununla birlikte, yeni bir lastik seti satın almak eskisinden daha zahmetsiz veya hiç efor sarf edilmeyen bir işlem hâle gelebilir.” açıklamasında bulunuyor. Gelecekte buzdolapları, süt tükendiğinde yenisini sipariş edebilir; aynı şey aşınmış lastikler için de geçerli olabilir. Lastikleriniz yıprandığında sensörler lastik bayisini bilgilendirebilir.

Nokian: Akıllı Lastik Teknolojisi Sürücüyü Uyaracak

Nokian Lastikleri’nden Jukka Kasi, akıllı lastik teknolojisinde ilk adımın sürücüye lastik aşınmasını bildirmek olduğunu düşünüyor: “Akıllı lastikler, aşınma verilerini yerleşik bilgi sistemine aktarabilir; böylece sürücüye lastiklerini örneğin üç ay daha güvenle kullanılabileceğini bildirilir. Aynı zamanda sistem, en yakın lastik satıcısının iletişim bilgilerini de sağlayabilir. Bu, mevcut araçların sürücüye yakıtın bitmek üzere olduğunu bildirmesine ve en yakın servis istasyonu için navigasyon ile yönlendirmesine benziyor. Tüm bunlar, paylaşımlı araçların ve özellikle otonom araç kullanımının popülaritesinin artması ile önem kazanıyor.”

Nokian: İlk Olarak Elektrikli Araçlarda Kullanılacak

Büyük devrim, henüz ilerleme aşamasında olsa da farklı sensör çözümleri ve akıllı lastikler hâlihazırda mevcut. Örneğin, TPMS lastik basıncı sensörleri tüketiciler tarafından zaten iyi biliniyor ancak daha ileri teknoloji, şimdiye kadar profesyonel kullanım için ayrıldı. Örneğin, Nokian Lastikleri Intuitu konsepti ile akıllı lastikler tarım alanında kullanılıyor. Bununla birlikte; Jukka Kasi, Intuitu gibi çözümlerin, yollarda otonom araç modellerini görmeden önce yaygın olarak kullanılacağına inanıyor. Kasi: “Akıllı lastikler ilk olarak elektrikli araçlarda yaygınlaşacaktır çünkü bu araçlar, büyük lastiklere ve çok sayıda sensöre ve bağlantıya sahipler.”