Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

Michelin Yakıt Verimliliği Sağlayan Yenilikçi Uçak Lastikleri Tanıttı

Michelin Yakıt Verimliliği Sağlayan Yenilikçi Uçak Lastikleri Tanıttı 1

Michelin, Le Bourget’de düzenlenen 54. Paris Air Show’da en son yeniliği olan Michelin Air X Sky Light ticari havacılık radyal uçak lastiği desenini tanıttı. Bu devrim niteliğindeki lastik, önceki modele kıyasla önemli ölçüde ağırlık azaltma özelliğine sahip ve geliştirilmiş sırt iniş performansı (LPT) sunarak uçaklar için daha uzun bir hizmet ömrü sağlıyor.

Michelin Air X Sky Light lastiği Hangi Uçak Tipine Uyumluluk Sağlıyor?

Havacılıkta ağırlık azaltmanın kritik rolünü kabul eden Michelin, lastik ürünlerinde yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları üzerindeki etkisini vurguladı. Yeni Michelin Air X Sky Light lastiği, Airbus A320 veya Boeing 737 gibi dar gövdeli uçaklar için ana iniş takımı ağırlığında 75 kg’a kadar azalma sağlıyor. Airbus A350 veya Boeing 777 gibi geniş gövdeli uçaklarda ise ağırlık azalması 250 kg’a kadar ulaşabiliyor. Bu lastiklerin sadece 40 uzun mesafeli uçaktan oluşan bir filoya uygulanması, jet yakıtı tüketiminde yılda yaklaşık 900.000 $ tasarruf sağlayabilir ve CO2 emisyonlarını yılda 3.400 ton azaltabilir.

Uçak Lastikleri Serisinde Michelin Lastik Ağırlığnıı Nasıl Azalttı?

Michelin tarafından Air X Sky Light uçak lastiği geliştirmesi uçak lastiklerinin kapsamlı bir çevresel yaşam döngüsü değerlendirmesiyle başladı. Değerlendirme, lastik ağırlığının toplam etkinin %90-98’ini oluşturduğunu ortaya koydu. Lastikleri yüksek irtifalarda desteklemek için gereken enerjinin farkında olan Michelin, ağırlık azaltmayı önemli bir zorluk olarak tanımladı. Yenilikçi tasarım yaklaşımlarından yararlanarak ve yüksek mukavemetli malzemeler, hibrit kordlar ve yeni kumaşlar kullanarak şirket, performansı korurken kayda değer bir ağırlık azaltma elde etmeyi başardı.

Michelin Air X Sky Light: Geliştirilmiş Performans ve Lastik Ömrü

Michelin Air X Sky Light lastiği, ağırlık azaltmanın yanı sıra, gelişmiş performans ve uzun ömürlülüğe katkıda bulunan çeşitli tasarım gelişmeleri de içeriyor. Yeniden tasarlanan sırt tacı yapısı ve optimize edilmiş temas alanı, lastiğin ömrünü önceki modellere kıyasla %15-20 oranında artırmıştır. Yüksek mukavemetli malzemelerin ve yenilikçi “hibrit” kordların ve kumaşların kullanılması bu performans artışının elde edilmesinde önemli bir rol oynamıştır.