Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

BlogOto Lastik

En Çok Tercih Edilen Oto Lastiği

En Çok Tercih Edilen Oto Lastiği 1

En Çok Tercih Edilen Oto Lastiği 2

Oto lastik seçmek için fiyatların öncesinde lastik özellikleri ön planda tutulmalıdır. Lastik fiyatları ürün seçiminde ön planda tutulsa da doğru olan ürün özellikleridir. Yeri geldiğinde karlı ve buzlu havalarda, yeri geldiğinde yağışlı havalarda, virajlarda, ani araç çıkması durumlarında kazanın önlenmesi gibi işlere yarayan özellikler ön planda tutulmalıdır.

Lastik Ebatları: En çok tercih edilen lastik hangisidir konusunda lastik seçerken ilk dikkat edilecek konulardan biri de lastiğin ebatlarıdır. Bu konu neden bu kadar önemli? Çünkü her aracın kabul ettiği bir ebat ve boyut bulunuyor. Bu standartlara uygun lastik alınması araç açısından son derece önemlidir. Ayrıca lastikleriniz aracınıza uygun olmazsa bu lastik firması sizin aldığınız ürünü garanti kapsamına almıyor. Bu nedenle ucuz lastik değil kaliteli lastiğin daha önemli olduğu bilinmelidir.

Yol Tutuculuğu: Yol tutuculuğu oto lastik seçiminde en önemli konulardan biridir. Çünkü yol tutuculuk özelliği bir lastiğe olumsuz hava şartlarında ve viraj dönüşü kaymama konusunda yardımcı oluyor. Diğer taraftan kısa fren mesafesi sayesinde ani gelişebilecek kazaları da önlüyor. Yumuşak lastiklerin yol tutuculuğunun yüksek olduğu biliniyor. Fakat sert lastiklerde aynı durum söz konusu değildir.

Lastiklerin Su Tahliye Özelliği Göz Ardı Edilmemelidir

Otomobil için lastik seçimi yaparken en çok dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik de su tahliye kapasitesidir. Olumsuz hava koşullarında aracınızın lastikleri suyu tahliye edebilme kapasitesine sahip olmalıdır. Bunu sağlayan da lastiğin sırtındaki kanal yapılarıdır. Eğer bu yapılar suyu gerektiği kadar taşıyamazsa su tahliye özelliği zayıf demektir. Bu durumda tekerlek altında su yatağı oluşur ve yol almayı zorlaştırır. Aracın yol ile bağlantısını keser. Bu nedenle ilk kriter lastik fiyatları değil yukarıdaki özelikler olmalıdır.

Yuvarlanma Direnci: Oto lastik seçiminde önemli bir kriter daha var. o da lastiğin yuvarlanma direncinin düşük olmasıdır. Ucuz lastik seçerken yuvarlanma direnci düşük olmayan lastikler seçmeniz kaza riskini arttırabilir. Yuvarlanma direnci nedir? Yuvarlanma direnci bir lastiğin döndükçe aşınması nedeniyle yuvarlanma durumudur. İşte bu aşınmanın da dikkate alınarak lastik fiyatları göz önünde bulundurulmalıdır.