Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

WhatTyre Ödülleri: Yılın En İyi Yaz Lastiği Hangisi?

WhatTyre Ödülleri: Yılın En İyi Yaz Lastiği Hangisi? 1

Sektörde 70 yıllık deneyimi ile lastikler hakkında haber ve değerlendirmeler sunan What Tyre, bu yıl ilk kez Yılın En İyi Yaz Lastiği Ödülleri’ni dağıtmaya başladı. Bunun yanında birçok farklı kategoride de birinci lastikler belirlendi. Yaz lastikleri kategorisi için ise 13 aday gösterildi.

En İyi Yaz Lastiği Nasıl Belirlendi?

WhatTyre, “Yılın En İyi Yaz Lastiği Ödülü” için 13 adayı incelediğinde sitedeki Lastik Skoru sisteminin işini mükemmel bir şekilde yaptığını anladığını belirtti. Bu sistemin yüksek performans, güvenlik, tasarruf ve kilometre ömrü seviyelerini çeşitli kombinasyonlarda bir araya getiren kategori finalistlerini belirlerken iyi hizmet sağladığını söyledi. En iyi yaz lastikleri; popüler 205/55 R16, 225/45 R17, 195/55 R15 ebatlarına sahip ürünler arasından seçildi. Aynı zamanda aday lastiğin sitedeki sistemle en az “8” lastik skoruna sahip olması ve 2020/21 lastik testleri kapsamında en azından “İyi” olarak değerlendirilmiş olması gerekiyordu.

Michelin Primacy 4 Neden En İyi Yaz Lastiği?

9.85’lik Lastik Skoru ile Michelin Primacy 4, WhatTyre tarafından 2021’in en iyi yaz lastiği seçildi. Michelin yaz lastiği, bunun yanında bu sene Auto Motor und Sport’un 2021 Yaz Lastiği Testi galibi olmuştu. Michelin Primacy 4; ıslak zemin performansı ve yuvarlanma direnci kategorilerinde AA değerlerine sahip olması, yüksek kilometre ömrü, yüksek manevra kabiliyeti ve güçlü yol tutuşu ile WhatTyre tarafından takdir topladı. WhatTyre Michelin yaz lastiğinin lastik ömrü boyunca bu performansı sürdürmesinden etkilendiğini belirtti.

Kesinlikle Tavsiye Edilen Yaz Lastikleri

WhatTyre, Yılın En İyi Yaz Lastiği ile birlikte adayların sıralamasını da paylaştı. Michelin Primacy 4’ü takip eden dört ürün “Kesinlikle Tavsiye Edilen Yaz Lastikleri” kategorisinde yer aldı.

Bridgestone Turanza T005

İkinci en iyi yaz lastiği 9.47’lik lastik skoruna sahip Bridgestone Turanza T005 oldu. Başka bir AA etiket değerine sahip olan bu lastiğin piyasaya sunulduğu günden bu yana olumlu eleştiriler topladığı ve başarılı lastik testi sonuçları elde ettiği WhatTyre tarafından vurgulandı. Bridgestone Turanza T005, güçlü yol tutuş performansı ile diğer yaz lastikleriarasında öne çıktı.

Goodyear EfficientGrip Performance 2

Yılın üçüncü en iyi yaz lastiği, 9.39 lastik skoru ile Goodyear EfficientGrip Performance 2 oldu. WhatTyre, ikinci ve üçüncü yaz lastikleri arasında önemli bir performans farkı bulunmadığını belirtti. 2020’de piyasaya sürülen Goodyear yaz lastiği, ilk sezonunda lastik testi sonuçlarında “Kesinlikle Tavsiye Edilir” olarak değerlendirildi. Bunun yanında çevre ve bütçe dostu performansı ile Auto Bild tarafından “Eko Şampiyon” seçildi. 205/55 R16 Goodyear EfficientGrip Performance 2,”AB” etiket değeri ile 9,39 skora sahip.

Nokian Wetproof

Nokian Wetproof, 2021’in 4. en iyi yaz lastiği seçildi. WhatTyre bu isimde bir yaz lastiğinin büyük oranda ıslak zemin performansı ile öne çıkmasının beklendiğini ancak kuru zeminde de yüksek performansa sahip olduğunu belirtti. Auto Motor und Sport 2021 Yaz Lastiği Testi sonucunda Nokian Wetproof’un  “kuru asfaltta yüksek manevra kabiliyeti”ne sahip olduğu belirtildi. Prestijli otomobil dergisi Nokian’ı “Çok İyi Yaz Lastikleri” arasında değerlendirdi. Nokian yaz lastiği WhatTyre sitesinde ise 8,91 lastik skoruna sahip.

Hankook Ventus Prime3

Hankook Ventus Prime 3, 8.76 lastik skoru ile WhatTyre tarafından belirlenen 5. en iyi yaz lastiği oldu. Hankook, Auto Bild  2021 Yaz Lastiği Testi kapsamında ise ıslak ve kuru zeminlerde en kısa fren mesafelerine ve “İyi” derecelendirmesine sahip oldu. A ve B etiket değerlerine sahip olan Hankook Ventus Prime3, aynı zamanda diğer yaz lastikleri arasında iyi fiyatlandırması ile de öne çıktı.