Otolastikler.com | Lastik | Oto Lastik | Ucuz Lastik Fiyatları

Lastik, Oto Lastik, Lastik Fiyatları, Ucuz Lastik

Blog

2020 CDP Listesinde Bridgestone, Pirelli ve Yokohama Yer Aldı

2020 CDP Listesinde Bridgestone, Pirelli ve Yokohama Yer Aldı 1

Kâr amacı gütmeyen uluslararası bir grup olan CDP Worldwide, karbon emisyonlarını minimuma indirmek için yaptığı çalışmalarle öne çıkan şirketler listesini bu yıl da yayınladı. 2020 listesinde lastik sektörü içerisinde öncü isimler olan Bridgestone, Pirelli ve Yokohama da yer aldı.

Pirelli Üst Üste 3. Kez Listede Yer Alıyor

Daha önceleri Carbon Disclosure Project olarak bilinen CDP, çevre sorunları hakkında bilgi toplayan, bu bilgiyi paylaşan ve şirketleri bu alanda çalışma yapmaları için teşvik eden Londra merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. CDP’nin 2020 listesinde çevreyi korumak için yaptıkları çalışmalardan dolayı en iyiler arasında (A Listesinde) sunulan 300’den fazla şirket bulunuyor. Pirelli, üst üste 3. kez bu listede yer alırken Yokohama’nın listedeki 2. yılı. Bridgestone ise bir yıl aradan sonra tekrar listeye girmeyi başardı. Bridgestone, Pirelli ve Yokohama’nın yanı sıra fren sistemleri üreticisi Brembo SpA ve kauçuk endüstrisi için özel kimyasallar üreten Sumitomo Chemical Co.Ltd. de listede yer aldı.

Pirelli İklim Değişikliğiyle Mücadelede Öncü Firmalar Arasında

Pirelli CEO’su Marco Tronchetti Provera, “CDP listesinde yer almamız iklim değişikliğiyle mücadele yoluyla sürdürülebilir kalkınmaya olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ediyor.” açıklamasında bulundu. Brembo’nun kurumsal sosyal sorumluluk sorumlusu Cristina Bombassei de bu konu hakkında yorumda bulunarak, “A Listesi”nde olmanın çevre duyarlılığına olan “güçlü bağlılığı” gösterdiğini söyledi. 2040 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmak gibi iddialı bir hedefe doğru adımlar attıklarını belirtti.

CDP Listesinde Türkiye’den Firmalar da Bulunuyor

Lastik ve kauçuk sektöründe faaliyet gösteren Türkiye menşeili iki firma olan Brisa ve Kordsa da listedeydi. Bu iki firma, A listesinde olmasa da en iyi 2. puanlamayı gösteren “A-” listesinde yerini aldı. Lastikler için güçlendirici tekstil malzemeleri geliştiren Kordsa Teknik Tekstil AŞ, 2020 raporunda CDP ile hem iklim değişikliği hem de su güvenliği puanlarını B’den A -‘ye yükselttiğini belirtti. Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, lastik güçlendirme ve kompozit teknolojileri ile yakıt tüketimini azaltmayı ve araçları hafifletmeyi hedeflediklerini söyledi.